Haber

Pakistan tarafından sınır dışı edilmeye zorlanan Afgan mülteciler ülkelerine geri dönüyor

Yaklaşık 1,7 milyon kaçak göçmenin ülkeyi terk etmesini isteyen Pakistan hükümetinin verdiği süre sona erdi. Taliban’dan kaçarak Pakistan’a sığınan çoğu Afgan olmak üzere binlerce mülteci sınır kapılarına akın etti. Göçmenler, Pakistan-Afganistan sınırındaki bekleme noktalarında uzun süren sınır geçiş süreçleri nedeniyle zor anlar yaşıyor.

Dramatik sahnelerin çekildiği Pakistan’ın kuzeybatısındaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki Torkham Sınır Kapısı’nda göçmenler yiyecek, barınak ve tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Açıkta ve kamyonlarda uyumak zorunda kalan binlerce göçmen, kadın, çocuk ve yaşlı, Pakistan’ı perişan bir halde terk etmeyi bekliyor.

Azeemullah Mohmand isimli mülteci ise hayatlarının tamamen mahvolduğunu, Afganistan’da düzenin nasıl sağlanacağını bilmediğini söyledi. “On yılı aşkın süredir Pakistan’da yaşıyorum. Üç çocuğum ve geniş bir ailem var; hükümet bize gerekli belgeleri sağlama sözünü yerine getirmediği için geri itiliyorlar. Ne param var, ne de çatım var. Nereye geri döneceğim?” Mohmand dedi. söz konusu.

Pakistan hükümetinin tahliye ve sınır dışı etme sürecini tamamlayamaması mültecileri kızdırdı. Bir mülteci, “Zaten bizi kovuyorlar, neden bizi kuyrukta bekletiyorlar, daha da aşağılıyorlar? Artık gidelim” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), Pakistanlı yetkililere, insan hakları felaketini önlemek için sınır dışı etme süreçlerini durdurma çağrısında bulundu. Pakistan son yıllarda büyük bir ekonomik kriz yaşıyor.

GÖÇMENLERİN İNŞA ETTİĞİ EVLER YIKILDI

Afgan düzensiz göçmenlerin İslamabad’da inşa ettiği kerpiç evler, yetkililerin kararıyla buldozerlerle yıkıldı. Basında kaçak yerleşimleri dağıtma kararı alan yönetimin, düzensiz göçmenleri ülkelerine dönmeye zorladığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu