Haber

Manyas Kazak Fasulyesi Hasadına Başlandı

Balıkesir’in Manyas ilçesinde dünyaca ünlü coğrafi işaretli Kazak fasulyesinde hasat başladı.

1800’lü yıllarda yerleşen ve 1962 yılında tekrar Rusya’ya göç eden Don Kazakları’nın getirip getirdiği Kazak fasulyesine, BTO tarafından “Manyas Kazak fasulyesi” adı altında coğrafi işaret verilmiştir.

Mayıs ayında Kocagöl, Akçaova, Salur, Kızıksa ve Hamamlı Mahalleleri’nde özellikle Manyas Gölü kıyılarında ekilen Kazak fasulyesi tarladan çıkarılarak harman yerine getirilerek kurumaya seriliyor. Daha sonra makine yardımıyla kozalarından çıkarılıp yaklaşık bir hafta kurutulur ve satışa sunulur. Kurutulmadan koza haline getirilen süt çekirdekleri ilçe pazarında 60-70 lira civarında satılıyor. Manyas Ziraat Odası Başkanı Kudret Özden ise ilçe genelinde makul mahallelere dikildiği ve çalışmanın desteğe tabi olmadığı için kayıt tutulmadığını ancak beş mahallede toplam bin dekar Kazak fasulyesi ekimi yapıldığını iddia etti. büyük miktarların ekildiği yer. Özden, Kazak fasulyesinin harman halinde satılmaya yeni başladığını, toptan satışta kilosunun 80-85 lira, perakende satışta ise kilosunun 100 liradan satışa sunulduğunu söyledi.

Salur İlçesi’nden üretici Cüneyt Yavuz, “Göl kenarında 25 dekar fasulyemiz var, verim çok iyi, çok şükür dekara 250 kilo fasulye aldık, kurutup 100 liraya satacağız” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu