Teknoloji

Dünya’nın çekirdeğinin yakın zamanda durduğu ve şimdi ters yönde döndüğü ortaya çıktı.

Son araştırmalar, merkezde dönen Dünya’nın çekirdeğinin son döngüde dönmeyi bıraktığını ve ardından onlarca yıldır dönmekte olduğu tarafın tersine dönmeye başladığını gösteriyor.

Çin’deki Pekin Üniversitesi’nden iki bilim insanı, Dünya’nın iç çekirdeğinden gelen sarsıntılardan yayılan sismik dalgaları inceleyerek çekirdeğin gizemli hareketlerini izliyor. Bu dalgalardaki değişimlere bakarak herhangi bir aletle aşağı inmenin imkansız olduğu Dünya’nın iç katmanlarında neler olup bittiğini anlamak mümkündür. Bilim adamlarının elde ettiği bilgiler, sismik dalgaların on yıllar içindeki değişimlerini gösteriyor. İlk kayıt 1960 yılında Alaska’da başlar, son kayıt 2021 tarihlidir.

Verilerden elde edilen bilgilere göre, 2009 yılında Dünya’nın çekirdeği açıkça hareketsizdi. Bu, çekirdeğin o dönemde dönmeyi bırakmış olabileceğini düşündürür. Kısa bir süre sonra karşı tarafa dönmeye başladığı görülmektedir.

Dünyanın katı iç çekirdeği, sıvı bir dış çekirdekle çevrili olduğu için, Dünya’nın yüzeyi ve çekirdeği farklı taraflarda dönebilir. İç çekirdeğin dönüşü, sıvı dış çekirdekte üretilen manyetik dalgalar ve mantonun yerçekimi etkisi tarafından yönetilir. Araştırmalar, bu olayın bir döngü içinde gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor. Bu döngünün her 70 yılda bir gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

İlginç bir şekilde, bu yeni çalışmada olduğu gibi, 1970’lerin başında bazı olağandışı veriler bulundu. Sonuçlar, iç çekirdeğin 1969 ile 1971 ortası arasında ve 1971 ile 1974 ortası arasında farklı bir yönde döndüğünü gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu