Ekonomi

Deprem bölgesi için ‘izole çadır’ çalışması

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden 13,5 milyon kişi olumsuz etkilendi. Bazılarının evleri yıkıldı, bazılarına ise ulaşılamıyor.

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede, insanlar enkaz başında yakınlarını beklerken değerli bir barınma ve ısınma sorunu yaşanıyor.

Depremden etkilenen alanın büyüklüğü göz önüne alındığında, kurulan konteyner evler ve çadırlar dışında kırsal kesimlerde barınma sorun olmaya devam ediyor.

“yalıtımlı çadır” üretimi

Depremler nedeniyle evlerinden dışarı çıkan depremzedelerin hem barınma hem de ısınma ihtiyaçlarının karşılanması için “yalıtımlı çadır” üretimine hız verildi.

Deprem bölgesine gönderilen bu 24 metrekarelik çadırlarda ortalama 8 kişi yaşayabiliyor. Soba bir saat yandığında yaklaşık 4-5 saat ısısını koruyabilmektedir. Bu çadırı bilen biri 15-20 dakikada kurabilir.

Çift vardiya çalışma

Üreticiler çift vardiya koydu. Depremzedeler için çadır kurmak için durmadan çalışıyorlar.

Çadır üreticilerinden Atilla Güleçyüz, günde 600 çadır ürettiklerini ve bunları Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla deprem bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Çadırlar iş birliği ile gönderilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, İnsan Hakları ve Özgürlükler (İHH) İnsani Yardım Vakfı, diğer yardım kuruluşları, TUSAŞ ve yardımsever iş insanları aracılığıyla bölgeye çadır gönderdiklerini belirten Güleçyüz, şunları kaydetti:

İnsanlar bizi arkadaşlarından ya da internetten buluyor ve telefonla sipariş veriyorlar. Üretimlerini gerçekleştiriyor ve bilgilendiriyoruz. 10 hayırseverin çadırını tek araçta toplayabiliyoruz ve hep birlikte bir tır hazırlayıp üzerine bir şeyler katarak gönderiyoruz. İlk gün bir tır yani 150 grup çadır gönderdik, şimdi günde 4 tır taşımaya başladık. Şimdiye kadar 5 bin çadırı deprem bölgesine gönderdik. Bugün tırlar dolu. Hala gönderiyoruz. Ay sonuna kadar bu hızla devam edeceğiz. Öncelikle fabrikamızda üretime devam ettik ama ‘showroom’ amaçlı bahçeye kurduğumuz çadırları atölye haline getirdik ve orada da üretim yapıyoruz. Bir fabrikamız daha var, onu da devreye aldık, orada da üretim yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu