Haber

Başkan Ergin, Çalıştay bize ışık tutacak

Üç gün süren Ayvalık Turizm Vizyon Çalıştayı’nın son gününde ortak akıl tablolarından gelen istek ve öneriler Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr. Ayhan Gökdeniz okumuştur.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çalıştaydan çok güzel tekliflerin geldiğini, kendilerine ışık tutup önlerine ışık tutacağını söyledi. Önder Ergin, “Özünde bu çalıştayı neden yaptık? Önümüze bir vizyon koyalım, olması gerekenleri koruyarak büyümekten bahsediyoruz. Bu sadece imar anlamında değil, tüm şehrin korunması için güzel öneriler var. Bunlar bu çalıştaydan sonra bize ışık tutacak ve geleceğimizi aydınlatacak. Ayvalık Turizm Vizyon Çalıştayı. Ayvalık’a, Balıkesir’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Çalıştayda herkesin emeğini gördüklerini ifade eden Önder Ergin, emeği geçen herkese teşekkür ederek, ortak akıl tablolarından çıkan tüm konuşma ve değerlendirmelerin bir kitapçıkta toplanarak kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Önerilerin bir kısmının proje olarak takip edildiğini, bir kısmının da kısa ve uzun vadede hayata geçirileceğini hatırlatan Başkan Mesut Ergin, “Ulaşım ve otopark sorunları gibi bizi aşan, çözüme kavuşturulması gereken konular var. Büyükşehir ve bakanlıklar ile çözüme kavuşturuldu. Belediye olarak bütçemiz belli, yapabileceğimiz faaliyet alanları da belli. Zaten ticaret odası ve bileşenleri ile birlikte çalışıyoruz. Mesela Şubat ayındaki EMITT fuarına Ticaret Odamızla birlikte gidiyoruz.”

Kültür yolları konusuna da değinen Lider Ergin, güzergahların kısa süre içinde tamamlanacağını duyurdu. Kentin korunması ve gelişmesiyle ilgili çalışmaların tamamlandığını ve revize imar planlarının hazırlandığını belirten Lider Ergin, butik otel işletmeciliği konusunda da karar verilmesi gerektiğini hatırlattı. Butik oteller konusunda halkla el sıkışarak karar verilmesi gerektiğini vurgulayan Önder Ergin, çok kısa sürede savunma imar planlarını hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi.

Önder Ergin, Ayvalık’ta birçok etkinlik olduğunu belirterek, kente birçok etkinlik yerine kaliteli etkinliklerin damgalanması gerektiğine inandıklarını söyledi.

“Ulusal fuarlara katılmaya çalışıyoruz. Bu fuarlarda özellikle gastronomi fuarlarında hep bir arada olmak istiyoruz. Ayvalık’ta ciddi etkinlikler yapıyoruz, daha fazlasını yapmaktansa daha çarpıcı etkinlikler yapma ihtiyacı hissediyoruz. Güçlü sivil toplum örgütlerimiz var. Bize çok güç veriyorlar. Her STK farklı faaliyetler yapmak istiyor, orada zorlanıyoruz. Bunları Ayvalık’a mal olacak nitelikli faaliyetlere dönüştürmeliyiz. Önümüzde UNESCO süreci var. Önemli bir anlamda daimi listede yer almak istiyoruz. Ayvalık ülkeler arasında bakılması ve korunması gereken bir alandır. Ayvalık gibi illerde imar affı uygulanmamalı. Kaçak yapılarla uğraşırken af ​​geliyor. UNESCO’ya nasıl gireceğiz? Bu açıdan şehrimizin uluslararası alanda daha fazla korunması gerekiyor. Sokak düzenleme çalışmalarımız bu şehrin olmazsa olmazı. 3 bine yakın tescilli yapının korunması gerekiyor, bu anlamda belediye olarak belli sokaklar için proje hazırladık, kaynak arayışındayız, örnek olsun diye bazı sokakları güzelleştireceğiz ve Ayvalık’ın böyle olması gerektiğini savunacağız. ”

Kooperatif konusuna da değinen Lider Ergin, bunun en başından beri savundukları bir çalışma olduğunu ve belediye çatısı altında çok değerli bir varlık olduklarını ifade etti. Belediye olarak öncülük ederek kooperatifçiliği tabana yaymayı hedeflediklerini vurgulayan Önder Ergin, bu konudaki ikna çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayvalık’ta mimarlık ve güzel sanatlar fakültesi gibi okulların açılması gerektiğine değinen Lider Ergin, “Mimarlık fakültesi için yer aradıklarını söylediler. Bu fakülte Ayvalık’a yakışır. Güzel sanatlar veya mimarlık fakültesidir” dedi.

Dalış merkezlerinin çok olduğuna ve kırmızı mercanların değerli bir destinasyon olduğuna işaret eden Lider Ergin, gastronomi kenti Ayvalık’ta lor tatlısı için coğrafi işaret alındığını, ardından papalina, kirli bayan peyniri, sepet peynir gibi eserler bulunduğunu söyledi. , kara diken ve Ayvalık tostu. İçerisinde coğrafi işaret elde etme girişimleri olduğunu söyledi. Önder Ergin, “Özünde bul çalıştayını neden yaptık? Önümüze bir vizyon koyalım, olması gerekenleri koruyarak büyümekten bahsediyoruz. Bu sadece imar açısından değil, bunlar için de güzel öneriler var, tüm şehrin korunması gibi. Bunlar bu çalıştayda bize ışık tutacak ve bizi aydınlatacaktır. Çalıştayın ülkemize, Balıkesir’e ve Ayvalık’a hayırlı olmasını diliyorum.”

 

ÇALIŞTAY RAPORU

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Belediye Meclisi ve Ayvalık Turizmi Geliştirme Derneği koordinasyonunda 13-15 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen “Ayvalık Vizyon Çalıştayı”nda, 2 gün süren oturumlar ve yine Ortak Akıl Masalarından ortaya çıkan sorunlar ve tespitler. ve analiz önerileri ile bir Nihai Rapor ortaya çıktı ve bugün bu saatin prestijiyle kamuoyu ile paylaşıyoruz.

21. yüzyılın Ayvalık’ı;

İklim değişikliğine karşı daha dayanıklı,

Ulusaldan küresele genişleyen bir şehir vizyonu,

Zengin tarihi dokusunu ve mirasını koruyan,

Çoğulcu, Dayanışma ve Kozmik,

Her Ayvalıklıya daha fazla imkan sağlamak,

Bilimi, eğitimi ve sanatı ön planda tutan bir Ayvalık hayal ediyoruz.

21. yüzyılda Ayvalık’ta birlikte yaşamaya ve yaşam kültürünü tüm canlılarla sürdürülebilir kılmaya ve bu doğrultuda vizyoner ve yenilikçi projeler geliştirmeye çalışacağız.

 • Ayvalık’ta kongre ve toplantı turizmi özellikle şehre yakın butik kümeler için teşvik edilmelidir. Kongre turistleri, yüksek harcama yapan üst düzey tüketicilerdir. Ayvalık bu tür kümelenmeler için tercih edilen bir kongre merkezi haline getirilmelidir.
 • Ayvalık’taki altyapı sorunu ilgili taraflarca (merkezi yönetim, büyükşehir ve ilçe belediyesi ile birlikte) ortaklaşa hareket edilerek çözülmelidir.
 • Ayvalık ve köylerinde kooperatifçilik bilinci geliştirilmeli, kooperatifler aracılığıyla kadın, genç ve dezavantajlı grupların girişimleri desteklenmelidir.
 • Yaşadığımız alanlarda doğal olarak yalnız değiliz. Flora ve fauna dediğimiz bitki ve hayvan topluluğu ile birlikte yaşıyoruz. Bu nedenle bu habitata saygı gösterilmeli, ekolojik yaşam alanlarına dokunulmamalı, sokak hayvanları için koruma programları uygulanmalıdır.
 • Özellikle pandemi sonrası büyük şehirlerden (İstanbul, Bursa, Ankara gibi) kıyı şehirlere göç akışının bir planlama dahilinde yapılması gerekiyor.
 • Ayvalık; 17 Nisan 2017 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan; Geçici Listeler, REF.No.6243, Ayvalık Sanayi Peyzajı) Proje: Ayvalık, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne (Geçici Liste) girmiştir. Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Ana Listesi’ne alınması için çalışmalara hız verilmelidir.
 • Bölgede; Menemen (Foça), Aliağa, Bergama, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit Ticaret Odaları tarafından yürütülmektedir. ‘Kuzey Ege’nin İncileri’projeye göre güncellenmeli ve paydaşlar tarafından desteklenmelidir.
 • Midilli ile ortak bir ıslah programı oluşturmak için tıbbi operatörler Ayvalık’a davet edilmeli ve ıslah programları birlikte düzenlenmelidir.
 • Macaron’daki HagiaTriada Kilisesi (Eski Tütün Deposu) ve Örneğin Panaya Kilisesi ve Cunda Adası’ndaki tescilli yapıların onarım çalışmalarına başlanmalı ve yeni kimlikle kullanıma açılmalıdır.
 • 2018 yılında hizmete açılan Ayvalık Ayazma veya Faneromeni Kilisesi uluslararası turizm pazarına sunulmalıdır. kilisenin içinde bulunan , “Kutsal su” Midilli’den özellikle adıyla anılan ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan su için ziyaretçiler geliyor. Bu talep uluslararası arenayataşınmalıdır.
 • Ayvalık’ta 1800’den fazla tarihi tescilli yapı makro proje olarak ele alınmalı (Safranbolu, Beypazarı ve Bursa Cumalıkızık), bürokratik formaliteler, finansman ve uygulama boyutları birlikte değerlendirilmelidir.
 • Ayvalık’ta (eskişehir, eskişehir) eski sokaklar ve binaların dış cepheleri iyileştirilmeli veya en az bir iki eski sokak bu görünüme getirilmeli, yerli ve yabancı turistlerin gelmesi teşvik edilmelidir. Kültür ve turizm için “eski şehir” Bu çok değerli bir kavramdır. Ayvalık bu açıdan çok şanslı. Eski ve hikayesi olan örnekleri var. Çünkü “eski şehir”Bu alanlar araç trafiğine kapatılmalı ve sadece yayaların kullanımına sunulmalıdır.
 • Eski Ayvalık’ta kültürel bir rotaçevreye zarar vermeyen ulaşım araçları ile oluşturulmalı ve kullanılmalıdır. turlar (akülü veya elektrikli araçlarla) düzenlenmelidir. Bu alanlarda sokak rehabilitasyonu yapılmalıdır.
 • Ayvalık’ta tüm paydaşlara (konaklama işletmeleri, seyahat acentaları, restoranlar ve eğlence işletmeleri) yönelik bir turizm eğitimi kampanyası başlatılmalı ve ziyaretçi memnuniyetini en üst düzeye çıkarmaya çalışılmalıdır.
 • “Koruyarak Kullanın” Prensip çerçevesinde bölgenin taşıma kapasitesi dikkate alınmalı ve zorlanmamalıdır. Çünkü, ‘ çok turist gelir anlamı yok değerli olan yüksek gelir grubutüketicileri bölgeye çekmek
 • Ayvalık’a gelen yerli ve yabancı turistlerin çevreye karşı duyarlı ve saygılı davranmaları için bilinçlendirme ve bilinçlendirme projeleri hayata geçirilmelidir.
 • Şehir giriş çıkışlarında önemli çevre ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır. elementlerkaldırılmalı ve dijital ve Mobil uygulamaların yaygınlaştırılması teşvik edilmelidir.
 • Ayvalık’ın kentsel dokusunu ve mimari yapısını bozmayan yapıların üretilmesini veya onarılmasını teşvik etmek ve kent siluetini korumak son derece değerli bir bahistir. Bu noktada istikrar devam edilmelidir.
 • Bölge ayrıca verimli tarım alanlarına (Altınova) sahiptir. özellikle bölgede Organik tarım teşvik edilmeli ve şarapçılık teşvik edilmelidir. Bu çalışma bölgede “agro turizm”in önünün açılmasına vesile olacaktır.
 • Bölgenin iki stratejik eseri turizm ve zeytinciliktir. Bu nedenle bölgede mutlaka 4 yıllık Mimarlık Fakültesi veya Güzel Sanatlar Fakültesi açılmalıdır.
 • Kentsel çekiciliklerin çoğalması noktasında müzeler, kültür ve sanat galerisi mekanları (Zeytinyağı, Sabun, Tuz Müzesi, Kentsel Hafıza Müzesi, Gastronomi Müzesi ve Mübadele Müzesi gibi) açılmalıdır.
 • Eski Ayvalık’ta sokaklara mana katarak çekiciliği artırmakta fayda var. (Örneğin; Meyhaneler Sokağı, Sanat Sokağı, Antikacılar Sokağı, Hediyelik Eşya Dükkanları Sokağı, Barlar Sokağı, Butik Oteller Sokağı.)
 • Eski Ayvalık’ta küçük meydanlar oluşturularak bunlar günlük ya da haftalık etkinliklere dönüştürülmeli. Bu çalışma o bölgede yaşayan esnafa önemli bir gelir ve katma değer sağlayacak. (Örneğin; At Arabaları Meydanı, Köylü Pazarı, Eski Gümrük Meydanı)
 • Ayvalık; Mübadele mutfağına sahip bir şehirdir. Asırlık bir geçmişi olan ve hikayesi yazılmış yemek çeşitlerine sahiptir. Bu yemekleri unutmamak ve gelecek nesillere bırakmak için, yerel yemek atölyeleri açmalı Ayvalık’ın Avrupa Gastronomi Rotaları ağına katılması için hazırlıklara hız verilmelidir.
 • Butik otelcilik yeni yüzyılın en değerli tüketici trendi. Ayvalık’ta özellikle küçük (butik) otelcilik ve pansiyonculuk teşvik edilmelidir. Özellikle yeşil yönetim ilkeleri (enerji, ısı, ışık tasarrufu) ve katı-sıvı atık programları ve sertifikaları butik otellerde kesinlikle uygulanmalıdır.
 • Özellikle Sarımsaklı bölgesindeki oteller ve plaj temiz, düzenli olmalı ve altyapı (wc, duş vb.) imkanları sağlanmalıdır. Yerel halkı rahatsız etmeden ortak akılla sorunlar çözülmelidir.
 • Ayvalık’a yönelik yemeklerin sayı ve çeşitliliğinin artırılması için yöresel el sanatları atölyeleri teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.
 • Ayvalık ilçesinin sonunda yer alan Küçükköy; Bütüncül bir plan çerçevesinde programlanmalı ve köyün doğal dokusunu ve yerleşik nüfusunu bozmadan kültür, sanat ve doğal peyzaj başlıkları farklı bir konseptle ön plana çıkarılmalıdır.
 • Ayvalık destinasyonundaki tarihi, kültürel ve arkeolojik eserler, yollar, oteller ve restoranlar kısacası bir yabancının günlük hayatta kullandığı tüm hizmetler ve çekicilikler akıllı şehir teknolojileri (uygulamalar, data matrix sistemleri, GPRS uygulamaları, Google-maps) ve taşınabilir teknolojilerin yardımıyla kullanılır. olanaklar sağlanmalıdır.
 • Ayvalık’ta turizmin mevsimsellik anlayışından kurtulup yılın 12 ayına yayılabilmesi için özellikle hafta sonları alternatif etkinliklerin (festival, fuar, spor, kültür ve turizm faaliyetleri) düzenlenmesi ve ziyaretçi talebinin oluşturulması gerekmektedir. Bölgedeki konaklama işletmelerini disipline etmek için mutlaka uluslararası bir zincir otel grubu bölgeye yatırım yapmalıdır. Bu hem istihdam açısından hem de diğer zincir kümelenmelerin bölgeye gelmesi açısından değerlidir.
 • Yıl içinde yapılacak etkinlikler için mutlaka bir yıl öncesinden etkinlik takvimi belirlenmeli ve ‘daha fazla etkinlik’ yerine ‘daha nitelikli etkinlikler’ yapılmalıdır.
 • Porto Fino’dan sonra dünyanın ikinci yaşam noktası olan Ayvalık’ta kırmızı mercanlar için savunma alanları oluşturulmalı ve bu çerçevede su altı ve yüzey fauna ve florasının korunmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bölgede yüzey sporlarına (kitesurf, rüzgar sörfü, yelken gibi) öncelik verilmesi için gerekli imkanlar yaratılmalıdır.
 • Ayvalık merkezde özellikle yaz aylarında ciddi bir trafik sıkışıklığı ve park sorunu yaşanıyor. Hem Ayvalık’ta hem de Cunda’da trafik sıkışıklığının giderilmesi için iç denizin daha çok ziyaretçi ulaşımında kullanılması gerekiyor. Bu noktada; Haliç Tersanesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış ve İstanbul Boğazı’nda kullanılmıştır. İlk etapta 4 deniz taksisi sipariş edilebilir. Cunda, Ayvalık merkez, Sarımsaklı Gelin Kayası ve Şirinkent 4 ana iskele olabilir.
 • Günümüzde kısa mesafeler için ulaşım aracı bisiklettir. Yine dünyayı dolaşan bilinçli ve doğasever ziyaretçilerin tercihi bisiklet. Bu nedenle bölgedeki Ayvalık, Cunda, Altınova, Küçükköy rotaları bisiklet yolları ile birleştirilmelidir.
 • Ayvalık’ta turizmin sürdürülebilirliği konusunda dünya standartlarında örnekler görüyoruz. hedef yönetim organizasyonu Emsal bir bina mutlaka hayata geçirilmelidir. En uygun idari teşkilat modeli; Ayvalık Turizm Geliştirme Derneği’nin (AYTUGEB) bu formata dönüştürülmesi

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort