Ekonomi

AB ülkeleri mali kuralların güncellenmesini tamamlamayı hedefliyor

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Birliğin kamu harcamalarını ve bütçe açıklarını sınırlayan mali kurallarının güncellenme sürecini bu yıl sonuna kadar tamamlamak istiyor.

AB Konseyi Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, AB üyesi ülke maliye bakanlarının Lüksemburg’daki toplantısının ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Dombrovskis, “Bugün, AB mali kurallarında reform önerilerini tartıştık.” diyerek, AB Komisyonu’nun bu konuda basitlik, mülkiyet, garantiler ve yaptırımları içeren istikrarlı bir teklif sunduğuna dikkat çekti.

Dombrovskis, “Üye ülkeler, yeni mali kuralların yasama sürecinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması konusunda anlaştılar.” dedi. söz konusu.

Birliğin mali kurallarının uygulanmamasını sağlayan istisna sürecinin bu yıl sona ereceğini hatırlatan Dombrovskis, yeni mali kuralların belirlenmesinin değerine vurgu yaptı.

Dombrovskis, “Bugünün yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyon ortamı göz önüne alındığında, kamu maliyesini yeniden rayına oturtmak ve sürdürülebilirliği sağlamak için acil bir ihtiyaç var.” dedi. sözünü kullandı.

AB Komitesi, Nisan ayında üye devletler için mali kurallar reformunu içeren düzenleme önerisini duyurdu.

Reformlar ve yatırımlar yoluyla kamu borcunun sürdürülebilirliğini güçlendirmeyi ve kapsayıcı büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan teklifle, mevcut mali kuralların günün ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmesi ve artan kamu borç seviyelerinin azaltılması amaçlanıyor.

Teklifte bütçe açığı ve kamu borcu için referans fiyatlar olan yüzde 3 ve yüzde 60 sabit tutuldu.

Teklifin yürürlüğe girmesi için üye devletlerin ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayı gerekiyor.

Üye ülkeler bu konuda ortak bir duruş belirlemeye çalışıyor.

Almanya ve Fransa arasındaki anlaşmazlık

Özellikle Almanya ve Fransa, yeni mali kurallar açısından birbirinden farklılık gösteriyor.

Almanya’nın başını çektiği bir grup ülke mali kurallar konusunda yeknesak standartlar ve katı kurallar isterken, Fransa gibi kamu borcu yüksek olan ülkeler kamu borcu ve bütçe açığı konusunda standart kuralların ve somut hedeflerin uygulanmasına karşı çıkıyor.

AB kurallarına göre olağan kurallarda üye devletlerin bütçe açıklarının GSYİH’lerinin yüzde 3’ünü ve kamu borçlarının GSYİH’larının yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirler AB Komisyonu’na bildirilmeli ve etkin bir mücadele yapılmalıdır.

Ancak AB üye ülkeleri 2020 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle söz konusu kuralları askıya alma kararı alarak bütçe açıklarını ve kamu harcamalarını hızla artırdı. Bu uygulama Rusya-Ukrayna savaşı ve iktidar krizi ile devam etti. Bu istisnai süreç bu yılın sonunda bitiyor.

AB üyesi ülkeler arasında kamu borcunun GSYH’ye oranı en yüksek ülkeler yüzde 171,3 ile Yunanistan, yüzde 144,4 ile İtalya, yüzde 113,9 ile Portekiz, yüzde 113,2 ile İspanya, yüzde 111,6 ile Fransa ve 105,1 ile Belçika oldu.

habermalkara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu